Category Archives: Windows 10

Emergency restart of Windows 10

Windows 10 has a secret reboot mode called “Emergency restart”. When you perform an emergency restart, Windows closes all running apps forcefully and you will not see any warning about saving your work. This way of restart can be useful if you have some issues with apps or the OS hanging or crashing and you… Read More »

CredSSP Encryption Oracle Remediation

Bir sunucuya Uzak Masaüstü ile (RDP) bağlanmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir hata mesajı alabilir ve sunucuya bağlanamayabilirsiniz. Bunun sebebi Mayıs 2018 güncelleme paketinin içerisinde CredSSP ile ilgili güncellemenin olmasıdır. Bağlanmaya çalıştığınız makine ile, bağlandığınız sunucunun CredSSP versiyonları aynı olmalı. Yani Mayıs 2018 güncellemesini hata aldığınız sunuculara yüklerseniz sorun ortadan kalkacak. Workaround: Hata mesajı aldığınız bilgisayarda… Read More »

Windows 10 güncellemeleri

Windows’un yeni bir sürümünün yayınlanması, Microsoft’un sunucularının büyük bir yük altında kalması anlamına geliyor. Yazılım devi bu yükü azaltmak için güncellemeleri diğer Windows kullanıcılarının bilgisayarları üzerinden dağıtabiliyor. Ancak Microsoft’un Windows 10’da kullandığı bu yöntem, bant genişliğinizi gereksiz yere kullanarak kotanızı harcayabilir. Diğer Windows kullanıcılarına yardımcı olmak istemiyorsanız, bu işlevi kapatmanın bir yolu var. 1. Başlat… Read More »

Windows 10 ücretsiz yükseltme ile 190 ülkede kullanıcılarla buluşuyor

Windows 10’un ilk açıklandığı 10 Eylül günü planlarımızı Windows’un yeni çağına göre ayarladık. Muhteşem işler başarabilmesi için insanları ve organizasyonları güçlendirecek bir Windows yaratmak istedik. Vizyonumuz küçükten büyüğe tüm cihazlarda çalışacak tek platform, tek mağaza ve tek bir deneyim sunmak. Windows 10, Microsoft için daha kişisel bilgisayar vizyonumuzu sunmanın ilk adımı. Bugün yaşadığınız deneyimler daha… Read More »

Windows 10’da hızlı erişimi devre dışı bırakmak

Microsoft, sık kullanılanlar klasörleri ve son erişilen dosyaları hızlı erişim için varsayılan ayar olarak dosya gezginini açtığımızda karşımıza çıkarıyor. Bir kaç seçenek değiştirerek alıştığımız eski görünüme geri dönebiliriz. Dosya menüsünden klasör ve arama seçeneklerini değiştire basılır. Genel sekmesinden “dosya gezginini aç” açılır kutusundan “bu bilgisayar” seçilir. Gizlilik menüsünden isteğimize göre hızlı erişimde görünecekleri (dosyalar/klasörler) belirleyebiliriz… Read More »