Category Archives: Windows Server

CredSSP Encryption Oracle Remediation

Bir sunucuya Uzak Masaüstü ile (RDP) bağlanmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir hata mesajı alabilir ve sunucuya bağlanamayabilirsiniz. Bunun sebebi Mayıs 2018 güncelleme paketinin içerisinde CredSSP ile ilgili güncellemenin olmasıdır. Bağlanmaya çalıştığınız makine ile, bağlandığınız sunucunun CredSSP versiyonları aynı olmalı. Yani Mayıs 2018 güncellemesini hata aldığınız sunuculara yüklerseniz sorun ortadan kalkacak. Workaround: Hata mesajı aldığınız bilgisayarda… Read More »

WMI Filters

FOR DESKTOPS ANY WINDOWS DESKTOP OS Any Windows Desktop OS – Version 1  select * from Win32_OperatingSystem WHERE ProductType = “1” Any Windows Desktop OS – Version 2 (better for Win7 sometimes)  select * from Win32_OperatingSystem WHERE (ProductType <> “2”) AND (ProductType <> “3”) Any Windows Desktop OS – 32-bit  select * from Win32_OperatingSystem WHERE ProductType =… Read More »

Windows Server 2012 Versiyonları Nelerdir

Windows Server 2012 Standart Edition Bu versiyon içerisinde Windows Server 2012 ‘de bulunan tüm roller ve bileşenler gelmektedir. Örneğin; Windows Server 2008 R2 Standart versiyonda Failover Clustering bileşeni kurulamaması, bu özelliğin sadece Enterprise versiyon ile beraber gelmesi diye bir durum söz konusu değil artık. 4 TB Ram ve 64 sokete kadar destekleyebilir, ancak sadece iki… Read More »

System Center 2012 Downloadable Virtual Machines

System Center 2012 ürünlerini test etmek ve üzerinde çalışmalar yapmak istiyorsanız sizler için hazırlanan SP1 Beta’lı sanal makineleri aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Hazır VHD’leri Hyper-V ortamına aktarıp çalışmasını sağlayabilirsiniz. System Center 2012 Service Pack 1 Beta – Virtual Machine Manager – Evaluation (VHD) System Center 2012 Service Pack 1 Beta – Operations Manager – Evaluation (VHD) System Center… Read More »

ODX (Offloaded Data Transfer) nedir?

Windows Server 2012 ile depolama aygıtları tarafında gelen en önemli yeniliklerden biri de ODX, uzun haliyle Offloaded Data Transfer. ODX basit olarak veri transferi işleminin depolama ünitesine bırakılması anlamına geliyor. ODX’in ne yaptığını anlamak için önce ODX olmadan sistemlerde veri transferleri nasıl gerçekleşiyor ona bakalım. Ortamımızda 2 adet server var diyelim, isimleri de Server A… Read More »

Local Admin Şifresini Group Policy ile Değiştirme İşlemi

Güvenlik için domain yapıda ki bilgisayarların local admin şifresini değiştirmek, local administrator’ın adını değiştirmek veya local administrator hesabı disable edilmek istenilebilir. Group policy management consoleDefault domain policy edit seçeneği seçilir. Please follow and like:

Windows Server 2008 R2 Applocker Özelliği

Windows Server 2008 R2 ve W7 ile gelen Applocker özelliğini inceleyeceğiz. Bu özellik sayesinde ortamımızda istediğimiz uygulamaların çalışmasına izin verip istemediklerimize engel koyabiliriz. Bu özellik aslında 2003 sistemlerde SRP (Software Restriction Policy) olarak vardı fakat uygulanabilirliği kısıtlıydı. 2003 yapılarda SRP ile Hash ve Path kuralı oluşturabiliyorduk. Hash kuralını oluşturduktan sonra ilgili kuralı oluşturduğumuz uygulamanın yeni… Read More »