Category Archives: Windows 8

Başlangıç Programları

Yeni bilgisayar kullanıcılarının en dikkatsiz olduğu noktalardan biri başlangıç programlarıdır. Çoğu 3. parti program kurulum esnasında eğer standart yada hızlı kurulumu seçerseniz kendini Windows ile otomatik olarak başlayan programlar listesine sokar. Bu ise Windows açılışında yapılacak daha fazla işlem demektir ve dolayısıyla gittikçe uzayan bilgisayar açılış sürelerine sebep olacaktır. İşte bu yüzden belirli aralıklar ile… Read More »

Windows 8’de iso dosyaları

Windows 8’in özelliklerinden birisi ise, ISO dosyalarınızı kurmak için artık DVD yada CD’ye yazmaya veya Daemon Tools, Vitual Drive kurmanıza ihtiyacınız kalmadı. ISO dosyasının üzerine sağ tıkla gelip “Bağla/Mount” dediğiniz zaman Bilgisayarım ekranında diğer sürücülerle birlikte ISO dosyasının bağlı olduğu bir sanal DVD-ROM’unuz olacak . Kapatmak için ise “Çıkar/Eject” demek yeterli. Please follow and like:

Windows 8’e başlat düğmesi ve fazlası

Başlat menüsünü çöpe atan Windows 8’e inat, çeşit çeşit Başlat menüsünü Windows 8’e getiriyoruz! Windows 8, bildiğiniz gibi Başlat menüsünü eski ismi “Metro” olan Windows 8 modern arayüzü ile değiştiriyor. Başlat menüsünün işlevleri ise farklı işlevlere dağılmış ve bir kısmı ortadan kalkmış bulunuyor. Bu değişikliklere ayak uydurmak istemeyenler ise alternatif çözümlere başvurabiliyorlar. Classic Shell de… Read More »

Yeni TL Simgesi Windows 8 ile geliyor

Yeni Türk Lirası simgesi, Windows 8 ile beraber varsayılan olarak gelecek! İşte detaylar. Windows 8‘in merakla beklenen RTM (Release to Manufacturing /Üreticiler İçin Sağlanan) sürümünde yeni TL simgesi de yer alıyor. Windows 8’in gelişiyle birlikte, Türkçe klavyelerde artık Türk Lirası’nın yeni sembolü de kullanılabiliyor olacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yeni sembolü duyurmasının ardından Microsoft Türkiye’nin… Read More »

Windows Servis Hesaplarının Yönetimi ve Güvenliği

Microsoft Systems Manager Server, Microsoft Operation Manager ve Tivoli gibi domain erişimi olan programların domainde belirli kaynaklara erişebilmeleri için domain kullanıcı hesabına ihtiyaç duyarlar. Bu durum organizasyonlarda güvenlik açığı oluşturmaktadır. Bir serviste domain hesabı veya local bilgisayar hesabı kullanılması hesap bilgilerinin ilgili makinenin kayıt defterinde saklandığından domain güvenliği açısından riskli bir durum oluşturmaktadır. Servis hesaplarındaki… Read More »

Tüm Windows 8’i USB’de taşıyabileceğiz

Windows 8, Ekim ayının sonlarına doğru piyasaya sürüldüğünde çok fazla bahsi geçmeyen bir özellikle gelecek. “Windows To Go” adındaki bu özellik, bir flaş sürücüsü yardımıyla herhangi bir PC’yi kendi PC’niz haline dönüştürmenizi sağlayacak. İnternette yer alan raporlara göre Windows 8 To Go, tüm işletim sistemi ayarlarınızı, yüklü yazılımlarınızı ve dosyalarınızı bir USB sürücüsüne kaydedecek. Bu… Read More »

Office 2013’te Windows XP ve Vista desteği bulunmayacak

Sekiz Temmuz’da başlayan ve 12 Temmuz’a kadar devam edecek olan Worldwide Partner Conference (WPC), tüm hızıyla devam ediyor. Microsoft ve diğer birçok kuruluşun yer aldığı konferansın göz bebeği tabii ki Microsoft ve gelecek planları… Şu ana kadar konuşulan envai çeşit farklı konu arasından Office dikkatleri fazlasıyla üzerine çekti. Firma yetkililerinin yaptıkları istatistik çalışmalara göre Office,… Read More »

Windows 8’de neler yok?

Windows 8 ile Başlat menüsü, Aero gibi birçok özelliğe hoşçakal diyeceğiz. Metro arayüzüne odaklanan Windows 8’de Microsoft, kullanıcıların tercih etmediği işlevleri ve fazlasını kaldırıyor. Windows 8’de artık olmayacaklar arasında birkaç büyük ve çok sayıda küçük özellik var. Eski Başlat düğmesi ve Başlat menüsü İlk olarak Windows 95’de tanıştığımız Başlat düğmesi ve Başlat menüsü. Windows 8’de… Read More »