Category Archives: Windows 7

CredSSP Encryption Oracle Remediation

Bir sunucuya Uzak Masaüstü ile (RDP) bağlanmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir hata mesajı alabilir ve sunucuya bağlanamayabilirsiniz. Bunun sebebi Mayıs 2018 güncelleme paketinin içerisinde CredSSP ile ilgili güncellemenin olmasıdır. Bağlanmaya çalıştığınız makine ile, bağlandığınız sunucunun CredSSP versiyonları aynı olmalı. Yani Mayıs 2018 güncellemesini hata aldığınız sunuculara yüklerseniz sorun ortadan kalkacak. Workaround: Hata mesajı aldığınız bilgisayarda… Read More »

Windows Servis Hesaplarının Yönetimi ve Güvenliği

Microsoft Systems Manager Server, Microsoft Operation Manager ve Tivoli gibi domain erişimi olan programların domainde belirli kaynaklara erişebilmeleri için domain kullanıcı hesabına ihtiyaç duyarlar. Bu durum organizasyonlarda güvenlik açığı oluşturmaktadır. Bir serviste domain hesabı veya local bilgisayar hesabı kullanılması hesap bilgilerinin ilgili makinenin kayıt defterinde saklandığından domain güvenliği açısından riskli bir durum oluşturmaktadır. Servis hesaplarındaki… Read More »

Office 2013’te Windows XP ve Vista desteği bulunmayacak

Sekiz Temmuz’da başlayan ve 12 Temmuz’a kadar devam edecek olan Worldwide Partner Conference (WPC), tüm hızıyla devam ediyor. Microsoft ve diğer birçok kuruluşun yer aldığı konferansın göz bebeği tabii ki Microsoft ve gelecek planları… Şu ana kadar konuşulan envai çeşit farklı konu arasından Office dikkatleri fazlasıyla üzerine çekti. Firma yetkililerinin yaptıkları istatistik çalışmalara göre Office,… Read More »

BitLocker Sürücü Şifrelemesi

BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni kullanarak dosyalarınızın korunmasına yardımcı olma Windows’un yüklü olduğu sürücüde (işletim sistemi sürücüsü) ve sabit veri sürücülerinde (örn. dahili sabit sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni kullanabilirsiniz Çıkarılabilir veri sürücülerinde (örn. harici sabit sürücüler veya USB flash sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için, BitLocker To Go’yu… Read More »

Windows 7′de Ebeveyn Denetimleri (Parental Controls)

Çocuğunuzun bilgisayarınızı kullanma biçimini yönetmeye yardımcı olmak için Ebeveyn Denetimleri’ni kullanabilirsiniz. Örneğin, çocuklarınızın bilgisayarı kullanabilecekleri saatleri, oynayabilecekleri oyun türlerini ve çalıştırabilecekleri programları sınırlayabilirsiniz. Bu makalemizde Windows 7 üzerinde bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğimize değineceğiz. Windows 7′de Ebeveyn Denetimleri’ni Ayarlama Çocuğunuzun bilgisayarınızı kullanma biçimini yönetmeye yardımcı olmak için Ebeveyn Denetimleri’ni kullanabilirsiniz. Örneğin, çocuklarınızın bilgisayarı kullanabilecekleri saatleri, oynayabilecekleri… Read More »

Windows 7’nin sinir bozucu uygulamasını, bu minik ve bedava araçla kullanışlı hale getirin…

Windows 7 sahipleri, işletim sistemi ile gelen ve piyasadaki pek çok örneğinden daha iyi çalışan firewall sayesinde bilgisayarlarını çok daha güvenli bir biçimde kullanabiliyor. Ne var ki yazılım biraz sinir bozucu. Basit bir programa izin vermek için bile bir sürü pencereyi açıp kapatmak gerekiyor. Ancak ücretsiz yazılım TinyWall ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. Windows… Read More »

Windows Update güncelleme hatası ve çözümü.

Eğer aldığınız hata kodunun sonu “f” ile bitiyorsa bu yazı ile sorunu kendiniz çözebileceksiniz. Windows 7 ve Vista ‘da denendi ve işe yarıyor; 1. C:windowswinsxs klasörüne gidelim. 2. Klasör içerisine pending.xml ve pending.grl dosyaları mevcutsa dosyaların sahipliğini alarak silelim. 3. Başlat > Çalıştır’a regedit yazalım ve açılan kayıt defteri Penceresinde; HKEY_LOCAL_MACHINECOMPONENTS anahtarına gelelim. 4. Aşağıda… Read More »