Category Archives: Powershell

File paths longer than 255 characters

Use the subst command to assign a drive letter to a specific folder You can substitute a specific folder path with a drive letter using the Powershell and the subst command. The command follows the format: subst <driveletter> <folder path> For example, if you wanted to the folder path “\\Fileserver\Share\….\…..\….” with the drive letter Z, you would… Read More »

How to Allow the Execution of PowerShell Scripts

When you download a script off the internet and try to run it, if you have not previously configured PowerShell, it will throw a nasty error in red font. This is enough to scare most users off, but there is an easy fix. PowerShell has a number of execution modes that define what type of… Read More »

Powershell 3.0

Merhaba; Bu yazımızda Powershell 3.0 versiyonu ile beraber gelen yeniliklerden bahsedeğim. Disconnected Sessions Bu özellik sayesinde, New-PSSession cmdlet ile kurulan uzak bağlantılar, uzaktaki bilgisayara kaydediliyor.Böylelikle session ‘dan disconnect olabilme, istendiği takdirde tekrardan aynı session ‘a bağlanabilme özelliği tanınmış oldu. Bu özellik ile beraber; Disconnected-PSSession, Connect-PSSession, Receive-PSSession gibi yeni cmdlet ‘ler de geldi.Bu cmdletler ile beraber,… Read More »

Powershell Basics

Powershell ile WMI, COM, .Net gibi bir çok objeye hükmedebildiğiniz için, aklınıza gelen envanter çekme, data yazma, sildirme ya da detaylı script ‘ler kullanarak sistem otomasyonu sağlamak adına hemen hemen herşeyi yapabiliyoruz. Bu dokümanda Powershell ile yapabileceğiniz bir kaç basit komut ve data çekme/işleme scriptlerini görüyor olacağız. Öncelikle, komutlar hakkında nasıl yardım alabiliriz? Powershell ‘e… Read More »

10 PowerShell commands every admin should know

Takeaway: PowerShell combines the speed of the command line with the flexibility of a scripting language, making it a valuable Windows administration tool. Here are a few basic commands you’ll want to master. Over the last few years, Microsoft has been trying to make PowerShell the management tool of choice. Almost all the newer Microsoft… Read More »

Powershell Nedir?

Microsoft Windows PowerShell; modern, standardize Windows based sunucu ve sistemlerin yönetimlerini kolaylaştırmak, işlemleri otomatik hale getirilmesini sağlamak için kullanılan bir dildir. Microsoft, eski zamanlarda Command Prompt ile bunun çok az bir kısmını sağlıyordu, ancak yeterli değildi.Sonrasında, Netsh ile beraber bir tık daha ileri gidildi ancak “netsh” PowerShell ‘in yaptığı işlemleri, sistemlerin işleyişini otomatik hale getirmeleri… Read More »