Category Archives: Network

Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzde en çok kullandığımız teknolojik cihazlar nedir diye düşündüğümüzde, mobil cihazlar ilk olarak aklımıza gelecektir. Taşınabilir bilgisayar, akıllı telefonlar, tabletler derken pek çok cihazı aktif olarak, gün içerisinde kullanıyoruz. Mobil cihazların kullanım oranlarının artması, hiç şüphesiz kablosuz bağlantı teknolojilerinin de gelişimini hızlandırdı. Artık kablosuz bağlantılar, günümüzün bir gerçeği halini aldı. Hem evimizdeki kişisel ağları hem de ofislerdeki ağları kurduğumuz kablosuz ağlar, adındaki gibi bizi kablolardan kurtardı. Fakat hala kablolu bağlantı performansını vermekten uzaktı. Makalemize konu olan 802.11ac kablosuz… Read More »

Ağ İzleme Yazılımları

Bir ağ yöneticisinin sorumlu olduğu bilişim altyapısında bulunan bileşenler ile ilgili bilgileri anlık olarak alabilmesi, herhangi bir hata veya limit aşımı durumunda bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Bunun için sistem kaynalarının düzenli olarak kısa zaman aralıklarında kontrol edilerek sistemler hakkında bilgi elde edilmesi gerekmektedir. Bu itibar ile bu amaç dahilinde açık kaynak dünyası ve ticari yazılım sektöründe… Read More »

Cisco Discovery Protocol (CDP)

Merahaba arkadaşlar. Bu makalemizde Cisco Discovery Protocol olarak adlandıralın, CDP konusunu ele alacağız. Cisco Discovery Protocol (CDP); yönetcilerin, uzak veya lokal olarak bağlı cihazlar hakkında bilgi toplamasına yardımcı olması için Cisco tarafından tasarlanan, tescilli bir protololdür. CDP kullanarak, komşu cihazların donanım, IP adresleri, modelleri, IOS versiyonları, vs.. gibi bilgilerini toplayabilirsiniz. CDP Timers ve Holdtime Bilgilerine… Read More »