Category Archives: Internet

Kim Korkar 5651’den?

Bu yazıda ülkemizde uygulanmakta olan ” 4/5/2007 Tarihli ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ” “ üzerine duracağız. 5651 yasası hemen yazının başında belirtmek isterim ki aslında hali hazırda IPv4 için uygun ya da uygulanabilir bir yasa değildir. Öncelikli olarak bir yasanın çıkması için devletin… Read More »

Hotmail.com gitti, yerine Outlook.com geldi

Microsoft’un Windows 8 değişim trendinde yeni durak Outlook.com oldu. Hotmail.com ise tarihe karışacak. Windows 8′de başlat butonunu kaldıran Microsoft, derken Live Messenger’i de tarihin tozlu raflarına gömmüştü. Şimdiki yenilik ise Hotmail.com ile ilgili. Microsoft Outlook.com’u tanıttı. Artık mail’ler outlook.com üzerinden alınacak, verilecek, gönderilecek. Microsoft‘un baştan aşağıya elden geçirdiği Outlook, artık tüm Microsoft e-posta servislerinin toplandığı… Read More »

BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), son zamanlarda internet servis sağlayıcıların limitsiz adındaki tarifelerde uyguladığı Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulamasına balans ayarı yaptı. AKK sonucu ay sonuna kadar belli bir indirme limitini aştığınız zaman internet hızınız 1 megabit seviyesine düşürülüyordu. Kullanıcıların son zamanlarda oldukça tepkisini çeken bu uygulamada hız biraz daha yükseltildi. BTK aldığı kararla… Read More »

Karşınızda Yeni Müzik Motoru Wob.io

Arama motoru düşünün. Fizy gibi müzik arasın. Fakat bunun arka planı başta olmak üzere biraz geliştirilebilsin. Seçimlerinize göre daha sonra sizlere şarkı önerebilsin. İşte Wobio bunları yapabiliyor. Emir Alp ve Ümit Kitapçıgil adlı iki geliştirici arkadaşın yaptığı, Wobio aslında bir müzik motoru. Normal bir kullanıcı siteye girdiği zaman sadece bir giriş ekranıyla karşılaşmakta ve buraya… Read More »

Yolda USB Bulsanız Almayın! Neden mi?

Hollanda‘da DSM adındaki bir kimya şirketinde ilginç bir olay yaşandı. Şirkete ya da herhangi birilerine zarar vermek isteyen korsanlar, ilginç bir formül düşündüler. Otoparkta USB bırakan korsanlar, USB diskin içerisinin tamamını trojanlarla doldurmuşlar. Ağzına kadar trojanla doldurulmuş olan USB bellek, otopark yetkililerinden şirketin IT departmanına geldi. Şans eseri IT‘ye gelene kadar USB‘yi şirket içerisinde kullanan… Read More »

DNSChanger’ın ne kadar büyük bir baş belası olduğundan haberiniz var mı?

DNSChanger zararlı yazılımı sızdığı bilgisayardaki DNS ayarlarını değiştirebiliyor. Aslında bunun anlamı siber suçlular DNS sayesinde kurbanın bilgisayarını kontrol edebiliyor, istedikleri gibi seçecekleri yere yönlendirebiliyor, kullanıcı bir banka ya da arama motoruna girmeye çalışırken kolaylıkla tuzağa düşürülüyor. Bu hack’leme yöntemi Esthost çetesi tarafından tıklama dolandırıcılığı amacıyla kullanılmıştı. Saldırganlar kullanıcı aramaları ve siteleri başka yerlere yönlendirerek reklamverenler… Read More »

Firefox 7’de tam adres satırını geri getirmek

Kısaltılmış yeni adres anlayışı hayli pratik çünkü http:// ifadesinin yer almaması hem yazmayı kolaylaştırıyor hem de adres satırında daha fazla alan bırakıyor. Ancak web adresini tam olarak yazmanız için tarayıcı ayarlarında değişiklik yapmanız gerekiyor. Bunun için Firefox adres satırına “about:config” yazın. Gelen uyarı penceresinde, “söz veriyorum dikkatli olacağım”a tıklayın. Daha sonra süzgeç alanına “browser.urlbar.trimURLs” ifadesini… Read More »

Dropbox’un Kapasitesi Arttı

Dropbox, Microsoft ve Google gibi dişli rakiplerin düşük ücret yüksek kapasite hizmetine ayak uydurmak için kapasitelerini 2 katına çıkardığını açıkladı. Bulut sektöründe rekabet giderek kızışıyor. SkyDrive’ın hizmetini yenilemesi, Google Drive’ın düşük fiyatlarıyla sektöre girmesinden sonra Dropbox’un pabucu biraz dama atılır olmuştu. Özellikle paralı kullanıcılarını kaybetmek isteyemen Dropbox, hem onları tutacak hem de yeni müşteriler kazandıracak… Read More »

RapidShare de Bulut İşinde: RapidDrive

Bulut servisleri gün geçtikçe artıyor. Son olarak RapidShare, kendi bulut sistemi olan RapidDrive’ı duyurdu. Artık dosyaları bilgisayardan yönetmek mümkün. İnternet üzerinde dosya yükleyip daha sonra bunu indirmeye sunabilmeye yarayan RapidShare, günün modasına ayak uydurarak bulut hizmetini başlattığını duyurdu. RapidDrive ismiyle tanıtılan yeni bulut sistemi, RapidShare hesabıyla tamamiyle bağlantılıbir şekilde çalışacak. RapidPro kullanıcılarının yararlanabileceği sistem ile… Read More »

Google 10 dakika çökse ne olur?

Google’ın sadece 10 dakika erişilmez hale gelmesi, ona ne kaybettirir? İşte akılları zorlayan hesap Geçtiğimiz hafta Twitter’da panik mesajları birbirini izledi: Google çökmüştü. Yaklaşık 10 dakika boyunca erişilemeyen popüler arama motoru, kullanıcıların felaket senaryoları yazmasına neden oldu. Google konu hakkında açıklama yapmadığı için işin aslını bilmemize imkan yok, ancak RYP Marketing kurucusu Adam Thompson‘un yaptığı… Read More »