Category Archives: Hyper-V

Windows Server 8 Hyper-V Cluster Kurulumu

Bu yazıda sizlere Windows Server 8 ile Hyper-V kurulumunun temel olarak nasıl yapılacağınıanlatmaya çalışacağım. Demo Topolojisi; Sunucu 1              : Domain Controller (Cluster için ortak shared disk alanı gereksinimini karşılamak için üzerinde Microsoft ISCSI Target 3.3 yazılımı kurulacak) Ethetnet Kartı 1 : 192.168.1.100/24 Sunucu 2              : Windows Server 8 Host 1 Ethetnet Kartı 1 : 192.168.1.200/24… Read More »

Hyper-V Server 2008 R2 Kurulumu

Sanallaştırma yazılımı olarak bu yazımızda hyper-v server 2008 R2 kurulumu yapıyoruz. http://www.microsoft.com/hyper-v-server adresinden ücretsiz olarak indirip kurulum yapabilirsiniz. Hyper-v server 2008 R2 kendisi bir işletim sistemi olduğu için herhangi bir işletim sistemi üzerine kurmanıza gerek yoktur. Sadece 64bit desteği olan işlemcilerde kullanabilirsiniz. Hyper-v üzerinde windows, linux sunucu ve masaüstü sistemleri çalıştırabilirsiniz. Birden fazla işletim sistemi… Read More »

Convert Vmware files to Hyper-V-compatible files

Takeaway: Derek Schauland found a utility that converts VMware VHDK files to VHD files that can be used with Microsoft’s Hyper-V virtualization tool. Here’s how to get it and how to use it. VMware has been doing virtualization for a long time; the ESX server platform and virtual hard disk platform used with it are… Read More »