Category Archives: Haberler

ESET, TeslaCrypt’in güncel türevine karşı şifre çözücü yayınladı

ESET, TeslaCrypt’in güncel türevine karşı şifre çözücü yayınladı Cryptolocker olarak bilinen fidye yazılımları, internetin en can sıkıcı tehdidine dönüşmüş durumda. Sisteme bulaştıktan sonra temizlemenin çok zor olduğu bu yazılımlar konusunda ESET, yeni ve çarpıcı bir adım attı. ESET, en yaygın fidye yazılımı türünden biri olan TeslaCrypt’in güncel türevlerine karşı bir şifre çözücü yayınladı. Eğer bilgisayar… Read More »

Microsoft Send

Microsoft’un Outlook takımı, yeni basitleştirilmiş eposta uygulamasını ortaya çıkardı. iOS için yayınlanan Send uygulaması, epostanın birçok öğesini ortadan kaldırarak, onu mesajlaşma uygulamalarına benzer hale getiriyor. Outlook’un aksine Send ile daha önce gelen epostalarınıza bakamıyor, arama yapamıyorsunuz. Uygulama çok basit bir yapıya sahip – tüm fikir, Microsoft’a göre epostaların konu satırları, imzalar gibi gereksiz ve sinir… Read More »

Karasal Dijitale Geçiyoruz

Önceleri halk arasında ‘kılçık anten’ adı da verilen antenlerle karasal yayını izlerdik. Sonraları uydu anteni çıktı. Uydu teknolojisini uzun yıllardır kullanıyoruz. Yağmur ya da kötü hava koşulları olmadığı sürece çalışan bu sistem için mutlaka açık havada bir antenin dünyanın yörüngesindeki uyduları görmesi gerekiyor. Please follow and like:

Ulusal e-mail’ler geliyor!

Kayıtlı Elektronik Posta sistemi (KEP) faaliyete geçti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Noterler Birliği (TNB) ve Türkiye Noterler Birliği Vakfı’nın faaliyete soktuğu Kayıtlı Elektronik Posta gönderimi konusunda lisans alan ilk özel kuruluş olan ‘Türkiye Noterler Birliği Kayıtlı Elektronik Posta (TNB KEP) sistemi uygulamaya geçti. KEP NE İŞE YARAYACAK? Kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek. Gönderilecek e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek. Please follow and like:

Karşınızda Pardus 2013

25 Mart’ta Ankara’da TÜBİTAK bünyesinde düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtılan yerli işletim sistemi Pardus 2013 kullanıma sunuldu. Pardus 2013 sürümü kamu/özel şirket ve bireysel kullanıcılar için indirilebilir sürümünü aşağıdaki linklerden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 4445773 numaralı Pardus Çağrı Merkezi de eş zamanlı olarak kullanıma açıldı. Kurumsal kullanıcılara hizmet verecek olan çağrı merkezi, işletim sistemi ile ilgili sorulara yanıt verecek. İndirme linkleri kurumsal sürüme ait olsa da bireysel olarak kullanılabiliyor. Pardus 2013’ü indirmek… Read More »

Google Reader Kapanıyor

Çevrimiçi hizmetlerini belli dönemlerde güncelleyen, bir kısmını kapatan ya da içeriğini değiştiren Google, şimdi de Reader‘a el attı. Yaklaşık olarak 8 yıldır hizmet veren Reader, internet sitelerini RSS üzerinden takip edebilme hizmeti sunuyordu. Her ne kadar son yıllarda Pulse, FlipBoard ya da Zite gibi uygulama ya da servis tabanlı rakipleri olsa da Reader halen birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir hizmet sunuyordu. Reader, aynı zamanda bu… Read More »

Windows XP Desteği 1 Yıl Sonra Sona Erecek

Microsoft’un Windows XP desteğini tamamıyla sonlandırmasına yalnızca 1 yıl kadar kaldı. Tüm dünya genelinde XP’nin hala %23,4 gibi bir kullanım oranına sahip olduğu düşünülürse, 8 Nisan 2014’ten sonra neler yaşanabileceği oldukça düşündürücü zira bu tarihten itibaren XP için ne güvenlik güncellemesi ne de teknik destek sağlanmayacak. Oysa yapılan bir araştırma, XP kullanan firmaların %15’inin desteğin… Read More »

WD Sentinel DX4000’i Kullananlara Sorduk

Western Digital Sentinel DX4000’ü hizmet verdiği bazı sunucularda kullanan Hosting şirketi sahibi Halil İbrahim Demir, cihazla ilgili fikirlerini SDN ile paylaştı. Gigabit ethernet hızından memnun kaldığını belirten Demir, RAID ve benzeri özeliklerin cihazın önemli yönlerinden biri olduğunu ifade etti. İşte Halil İbrahim Demir’in ifadeleriyle Western Digital Sentinel DX4000: Please follow and like:

Windows 7 için Internet Explorer 10

Tarayıcı dünyasındaki savaşına Internet Explorer ile devam eden Microsoft, Windows 7 kullanıcıları için tarayıcının son sürümü Internet Explorer 10‘u 2012 Kasım ayında ön izleme sürümü olarak piyasaya sürmüştü. Aylar sonra beklenen gün geldi ve Internet Explorer 10, Windows 7kullanıcıları ile selamlaşmaya başladı. Internet Explorer 10‘a ilk olarak ön izleme sürümüne sahip Windows 7 kullanıcıları ulaşmaya başlamışken, diğer kullanıcılar önümüzdeki hafta itibari ile otomatik güncellemeye kavuşmuş olacak. Geliştirilmiş JavaScript performansı sayesinde daha hızlı olacağını vaat eden Internet Explorer… Read More »

Microsoft da Java Açığı Nedeniyle Hacklendiğini Açıkladı

Facebook ve Apple’ın ardından, Java açığı nedeniyle hacklenen firmalar arasına Microsoft da katıldı. İşin garip yanı ise siber saldırganlar, Mac bilgisayarları hedef alan bir sıfırıncı gün açığı kullanıyorlardı. Yani Microsoft, en önemli rakiplerinden birisi durumundaki Apple’ın makinelerini kullandığı için hacklendi. Microsoft yöneticileri, herhangi bir veri kaybı yaşandığına dair ellerinde kanıt olmadığını, incelemelerin ise devam ettiğini… Read More »