Category Archives: Genel

IBM IMM Konfigurasyonu

Bu yazımda IMM modülü hakkında bilgi vermeye çalışacağım. IMM, IBM sunuculara özgü bir modüldür. Bu modül ile servera uzaktan müdahale edebiliriz. Restart, Shutdown, Power on, Firmware update gibi işlemleri yapabiliriz. Lisans (Card) alırsak uzaktan erişim ile sunucuya bağlanıp remote desktop özelliği ile sistem kurulumu gibi işlemleri yapabiliriz. X3650 gibi eski model sunucularda Remote Supervisor Adapter… Read More »

Find Saved Wi-fi Passwords

Aşağıdaki kodu bat olarak çalıştırdığınızda, aynı klasörde oluşan wifi_keys.txt dosyasından kayıtlı wifi şifrelerine ulaşabilirsiniz. Not: Windows 8.1’de denenmiştir. ====================================================================================== @echo off setlocal EnableDelayedExpansion netsh wlan show settings | findstr “Yes” netsh wlan show drivers| findstr “Radio types” netsh wlan show profiles * | findstr /l :”SSID name” > %temp%\dumpkeys.txt for /F “tokens=4*” %%i in (%temp%\dumpkeys.txt) do ( echo [SSID]… Read More »

Kerberos protokolü ve işleyişi nasıldır?

Kerberos, TCP/IP yapısının yeterince güvenli bulunmaması sonucu MIT tarafından geliştirilen bir ağ kimlik denetleme protokolüdür. Oracle, Apple, Google, Microsoft gibi büyük vendor firmalardan aldığı destekler ve sponsorluklarla Kerberos geliştirilmeye devam etti ve son versiyonu olan 5 ise IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından RFC 1510 koduyla standartlaştırıldı. Please follow and like:

İnternetin en baştan tasarlanması gerekiyor

Her geçen gün yeni skandallarla gündeme gelen Edward Snowden, yeni belgelerinde tüm internet hareketlerimizin izlendiğini ortaya çıkaran belgeleri servis etti. Şimdi güvenlik uzmanları kişinin anonimliğini korumak için neler yapılabileceğini tartışmaya başladı. Tüm dünyayı sarsan NSA skandalında; çevrimiçi yapılan tüm şifreli işlemlerin ve akıllı telefonlardaki verilerin NSA tarafından erişildiği ortaya çıktı. Sis perdesinin ardında yeni bir… Read More »

SSD’lerde TRIM Nedir?

Mekanik sürücülerde veriler, ortalama 7200 RPM hızında dönen metal plakalar üzerine kaydedilir. İhtiyaç duyduğunuzda hızlı bir şekilde erişimi sağlayan da, verinin plaka üzerinde hangi konumda olduğunu gösteren adreslerdir. Gereksiz bir dosyayı sildiğinizde, sistem, o dosyayı fiziksel olarak ortadan kaldırma yerine, sadece sürücü üzerindeki adresi siler ve adresi olmadığı için o dosyayı göremezsiniz. Please follow and like:

Elektronik Tebligat Yönetmeliği Yayımlandı

Resmi gazetede yayınlanan ve 19 Ocak 2013 tarihinde Türk Ticaret Kanunu kapsamında yürürlüğe giren Elektronik Tebligat Yönetmeliği; anonim, limited ve sermaye şirketlerine devlet tarafından yapılacak tebligatların kağıt üzerinden çıkarılarak, sadece elektronik ortamda yapılmasını zorunlu hale getiriyor. Please follow and like:

Oracle, güvenlik için Java güncellemesi yayınladı

İnternet sitelerinde gezinmede kullanıcılar için büyük risk oluşturabilecek Java programlama dilindeki iki önemli güvenlik açığı Oracle’ın dün yayınladığı yazılım güncellemesi ile ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Güncellemeye Oracle’ın web sitesi üzerinden erişebiliyorsunuz. Bu konudaki problem geçtiğimiz hafta gün yüzüne çıkmıştı. Şirketin güvenlik blogunda konuyla ilgili açıklama yapan Oracle yöneticilerinden Eric Maurice “Oracle, bu güvenlik önleminin en kısa süre içinde… Read More »

Windows Live Messenger 15 Mart’ta resmen tarih oluyor.

Microsoft’un 12 yaşındaki anında mesajlaşma platformu Windows Live Messenger, ya da eski adıyla MSN Messenger, daha önce açıklandığı gibi Mart ayında sunucularını tüm dünyaya kapatacak. Windows Live Messenger’da yavaş yavaş sona geliniyor. Microsoft’un Skype’ı 8.5 milyar dolara satın almasından sonra yaptığı açıklamadaki takvim aynen işlemeye devam ediyor. Hatta kesin tarih şimdiden belirlendi: Windows Live Messenger… Read More »